תמלול אוטומטי ב-2022

העשור האחרון מביא התקדמות טכנולוגית וקפציה אדירה בכל הקשור לבינה מלאכותית. תחום התמלול מתקדם יחד איתו, אך התמלול האוטומטי רחוק מלהיות מושלם. גלו את יתרונותיו וחסרונותיו ומתי כדאי להשתמש בו, ומתי להימנע.

טל חי-עם

יוני 24, 2022
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

במה המאמר יעסוק?

  1. הקדמה – מה הוא תמלול ומה הוא תמלול אוטומטי?
  2. תמלול אוטומטי: יתרונות וחסרונות
  3. השוואה בין תמלול אוטומטי לתמלול בזמן אמת
  4. תמלול אוטומטי: תוכנות ואפליקציות ב-2022
  5. סיכום

1.      הקדמה – מה הוא תמלול ומה הוא תמלול אוטומטי

תמלול – העברת קול לכתב. פשוטו כמשמעו, יצירת מסמך כתוב המשרת נאמנה הדברים הנשמעים. תמלול הוא לא הקלדה עיוורת. לכל סוג תמלול יש את המאפיינים הייחודיים לו, ובכדי להגיע לתוצאה מעולה יש להכיר אותם לעומקם. למשל, קיים הבדל רב בין תמלול הקלטה או תמלול בזמן אמת.

תמלול אוטומטי – תמלול המתבצע על ידי בינה מלאכותית (AI), הלומדת כיצד לזהות קולות ולהפוך אותם למילים כתובות. התמלול האוטומטי אומנם צובר תאוצה בשנים האחרונות, אך בשל מיעוט דוברי העברית ביחס לשפות הנפוצות בעולם, העברית עדיין מאחור.

2.      יתרונות וחסרונות

כמו לכל דבר בחיינו, גם לתמלול אוטומטי יש יתרונות רבים, אך יש גם חסרונות שחשוב להכיר.

יתרונות חסרונות
מחיר: יחסוך בעלויות מכיוון שמתבצע ללא התערבות אנושית.מבטאים ודוברים מהירים: ככל שמבטא הדובר פחות מוכר לתוכנה, כך יהיו טעויות רבות יותר. כנ"ל כשהודבר "בולע מילים".
זמן: התמלול מתבצע במהירות. תוכנה יכולה לקלוט תוכן רב במהירות העולה בעשרות מונים על יכולתו של אדם.אתגרים טכניים: ככל שיש קולות רקע רבים יותר שיפריעו לשמע, כך תוכנות התמלול יתקשו לבצע תמלול מדויק.
חוסך שגיאות הקלדה: לתוכנה אין שגיאות הקלדה (typo) מכיוון שבודקת את המילים אל מול מאגר המילים העצום שהיא מכירה.אוצר מילים מוגבל: שמות ומושגים שהתוכנה לא מכירה יכולים עשויים בצורה שגויה.
חותמות זמן: יש תוכנות בהן יש אפשרות להוסיף חותמות זמן באופן אוטומטי, מה שיכול לחסוך הוספה ידנית של מורי הזמן בתמלול.מגבלות טכניות: כמו כל תוכנה, עשויים להיות באגים שיפסיקו את פעולתה.
זמינות: אין צורך לקבוע עם מתמלל או חברת תמלול, אפשר פשוט לתמלל מכל מקום ובכל זמן.התאמה אישית: תוכנת תמלול לא תוכל לספק את כלל ההתאמות האישיות כמו מתמלל אנושי.

3.      השוואה בין תמלול אוטומטי לתמלול אנושי

לאחר שסקרנו את היתרונות והחסרונות, הגענו לשלב האמת:

קריטריוןתמלול אוטומטיתמלול אנושי
דיוקבאנגלית התמלול יחסית מדויק, להוציא מבטאים ומושגים ייחודיים. בעברית – אנו עוד רחוקים משם, ויש דרך ארוכה של פיתוח ואוטומציה.ככל שבוחרים במתמלל מקצועי, התמלול יעשה בצורה מדויקת תוך פענוח דברי הדוברים.
מחירישנן תוכנות חינמיות. והתוכנות בתשלום זולות ביחס לתמלול אנושי.תלוי בסוג התמלול. בין 8 ₪ לדקת הקלטה, ל-15 ₪ לדקת הקלטה.
זמןמהיר מאוד.משך התמלול עצמו ארוך יותר.
הבחנה בין עיקר לתפלהתוכנה תתמלל את כל מה שנשמע, ללא יכולת הבחנה בין דברים חשובים ללא חשובים.יכולת עריכה והשמטת דברים תפלים לתוצאות מדויקות.
התאמה אישיתתוכנות מגיעות עם מעט פיצ'רים הניתנים לבחירה אישית.יכול להתאים את עצמו אליכם, מבחינת סגנון, עריכה, למה לשים לב וכו'.

מתי כדאי לבחור בכל סוג תמלול?

 תמלול אוטומטיתמלול אנושי
הגשת תמלול לבית משפטלא מתאים לא רק שהתמלול לא יהיה מדויק, גם לא תוכלו להגיש חוות דעת כדי להשתמש בתמלול כראיה.מתאים חברה מקצועית תתמלל את ההקלטות כפי שהחוק והתקנות מחייבים. בנוסף, תצרף חוות דעת מומחה כדי שהראייה תהיה קבילה.
תמלול הקלטת ראיונות לעבודות מחקרמתאים באופן חלקי ביותר בשל חוסר הדיוק, התמלול האוטומטי יכול להוות טיוטה עליה החוקר יצטרך לעבור ולשמוע את ההקלטה שוב בשביל לדייק את פלט התוכנה.מתאים יערוך זמן רב יותר מתמלול אוטומטי, אך ייתן מענה מדויק ל-100% מן הנמאר. ישנה אפשרות לתמלל לפי הדגשים הספציפיים של החוקר.
תמלול לצורך פרטי ללא חשיבות בדיוק מירבימתאים ככל שאין חשיבות ל-100% דיוק, ניתן להשתמש בשירותי תמלול אוטומטיים.מתאים אומנם הדבר יהיה יקר יותר מתמלול אוטומטי, אך ייתן תוצאות טובות יותר בהתאם.
תמלול אירועים וטקסים לצורך הנגשהלא מתאים לפחות לא בעברית. כיום תמלול אוטומטי בעברית רווי בשגיאות, ובנוסף לא יידע להתמודד עם מושגים ושמות ייחודיים.מתאים עם תמלול הנעשה על ידי מתמלל המומחה בתחום זה, כבדי השמיעה יזכו להבנת התוכן בצורה הטובה ביותר. המתמלל יבחין בין עיקר לטפל, במקרים שבהם צריך ישכתב את המשפט למשפט קריא ומדויק יותר באופן כתיבתו.
הנגשה פרטניתמתאים באופן חלקי יתאים כשהדובר מדבר באופן ברור והשמע חזק, ללא מבטא מיוחד ומושגים ייחודיים. אין יכולת לבקש בקשות ספציפיות לאופן התמלול.מתאים תמלול יעשה לפי צרכיו ורצונותיו של כבד השמיעה. התמלול יהיה מדויק וערוך בצורה מסודרת להבנה מרבית של תוכן האירוע.
תמלול אירוע וירטואלי בזמן אמתמתאים חלקית באנגלית, לא מתאים בעברית
ההנגשה בעברית לא תהיה מוצלחת מכיוון שהשמע שעובר דרך המחשב לא עובר בצורה מיטבית. אין יכולת לבקש בקשות ספציפיות והתוכנה לא תבדיל בין עיקר לתפל, ולא תזהה מושגים ושמות ייחודיים.
מתאים
מתמלל יתחבר מרחוק ויתמלל או ישירות בתוך שיחת הזום, או במסמך חיצוני שיישמר לאחר האירוע באופן נוח על ידי תמלול בגוגל דוקס.

4.      תמלול אוטומטי: תוכנות ואפליקציות מומלצות ב-2022

ככל שהשוק מתפתח נוספות עוד ועוד תוכנות ואפליקציות לתמלול אוטומטי. בחרנו שתי דוגמאות לשימוש לצרכים שונים. שתיהן חינמיות ונוחות לשימוש.

  1. Live Transcribe – תמלול בזמן אמת של גוגל:

מתי? לצורך הנגשה פרטנית של אירועים, ישיבות או כנסים בזמן אמת.

איך? הורדה מחנות האפליקציות.

לסרטון באנגלית המסביר על התוכנה, לחצו כאן.

2. תמלול בזמן אמת בגוגל דוקס:

מתי? לצורך תמלול הקלטה עליה תרצו לעבוד לאחר מכן בתור מסמך.

איך? בתוך קובץ גוגל דוקס על ידי לחיצה על כלים ß הקלדה קולית:

לסרטון בנושא תמלול בזמן אמת בגוגל דוקס, לחצו כאן.

5.      סיכום

נכון שתמלול אוטומטי הוא זול יותר, מכיוון שנעשה על תוכנה ולא על ידי גורם אנושי. תמלול זה יהיה מעולה לצרכים פרטיים כאשר דברי הדוברים נאמרים בצורה ברורה. באנגלית יעבוד בצורה טובה יותר מאשר בעברית.

ככל שהצורך בתמלול הוא מקצועי, עבור הנגשת אירועים, הגשת ראיות וכו', כדאי לבחור במתמלל אנושי המומחה בתחום התמלול הספציפי. לכל סוג תמלול יש לבחור את המתמלל המתאים.

בצוות שלנו מתמללים מהירים, סבלניים ומקצועיים המתמחים בשלל סוגי התמלול. אנו דואגים שכל לקוח יקבל את התוצאה המיטבית. אל תהססו לשאול אותנו כל שאלה, ונענה עליה באופן מלא בפשטות ונדיבות.

פנו עוד היום לקבל הצעת מחיר משתלמת במיוחד לכל תמלול באשר הוא.

בואו נדבר

אחרי שתשאירו פרטים אתקשר עוד היום כדי להבין את הצרכים שלכם בצורה הטובה ביותר.

מעדיפים לקבוע איתי שיחת ייעוץ בחינם על אפשרויות התמלול? בשמחה!

בואו נדבר

אחרי שתשאירו פרטים אתקשר עוד היום כדי להבין את הצרכים שלכם בצורה הטובה ביותר.

מעדיפים לקבוע איתי שיחת ייעוץ בחינם על אפשרויות התמלול? בשמחה!

תודה רבה על השארת הפרטים,
זה לא מובן מאליו

ברגעים אלה ההודעה שלך נשלחת אליי – כשאקבל אותה אצור קשר, אשאל כמה שאלות נוספות שיעזרו לי להבין את הצרכים שלך באופן מדויק ולשלוח לך הצעת מחיר משתלמת.
בברכת המשך יום מקסים,
טל חי-עם