12 סוגי תמלול שאנו מספקים

מה כל-כך שונה בין תמלול אחד לאחר, ולמה יש כל-כך הרבה סוגי תמלול שונים? הכל במאמר הבא.

טל חי-עם

מאי 7, 2022
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

12 סוגי תמלול שאנו מספקים

במה המאמר יעסוק?

  1. הקדמה – למה יש סוגי תמלול שונים?
  2. איך מתמחים בסוג תמלול?
  3. סוגי התמלול שאנו מספקים ומה ייחודי לכל סוג.
  4. למה הכי חשוב לשים לב כשמבקשים תמלול?
  5. סיכום.

1. הקדמה – למה יש סוגי תמלול שונים?

כשנכנסתי לעולם התמלול הכל היה נראה לי אותו הדבר. מילים שחורות על דף לבן. אז נכון, המילים נשארו המילים, הדפים נשארו הדפים. אבל עם השנים למדתי את רזי אומנות התמלול. את המאפיינים השונים של כל סוג ומה הפתרון הטוב ביותר לכל לקוח. ולא רק מה הפתרון, אלא איך כדאי ליישם אותו באופן ייחודי, כדי להפיק את התוצאות הטובות ביותר.

אז למה יש סוגי תמלול שונים?

האם בשביל להעביר מים לסיר אשתמש במסננת? לא. אבל כשארצה לסנן את תפוחי האדמה מהסיר הרותח, מים יהיו פתרון מושלם עבורי.

כך גם עם סוגי התמלול השונים. לדוגמה, תמלול לצורך הנגשה יכלול את כלל התוכן בחלל החדר, לרוב ללא שם הדובר ויסופק באופן סימולטני באותו הרגע. לעומת זאת, תמלול הקלטה כראיה לבית משפט יוגש ללקוח כמובן לאחר עבודה רבה על ההקלטה, בקובץ PDF סגור לעריכה ועם חתימת החברה.

2. איך מתמחים בסוגי תמלול שונים?

כמו בכל מקצוע אחר. דרך אינספור של שעות עבודה, התעדכנות בחוקים בנושא, הכרת הכלים החדשים בשוק, והבנה גבוהה של צרכי הלקוח. זה פשוט? לא. אבל רק כך ניתן לספק שירותי תמלול ברמה הכי גבוהה שיש ולוודא שהצד השני מקבל באמת את מה שהוא צריך.

3. סוגי תמלול שאנו מספקים ומה ייחודי לכל סוג:

1. תמלול ראיות לבית משפט:

כשאר מגישים הקלטה לבית משפט יש להגיש אותה עם תמלול בצירוף תצהיר מתמלל מומחה. כך ניתן להסתמך על התמלול. עמודי ושורות התמלול ממסופרים, כשעורך הדין יבסס את טענותיו הוא יתבסס על התמלול, ויוכל להגיע לנקודה הספציפית לפי מספר עמוד ומספר שורה.

לתמלול זה אנו מקדישים את מירב המאמצים, משתשמים במכשור מקצועי, ומפענחים במידת האפשר כל מילה כדי שהתמלול יהיה מדויק וניתן יהיה להשתמש בו ללא חשש.

2. תמלול דיוני ברוררות ודיונים בבית משפט:

במקרים רבים אחד הצדדים ירצה לתמלל את הדיון. דיונים מאופיינים במספר דוברים רב שדורש ריכוז שיא בכדי להבדיל בקולות הדוברים וחלוקה נכונה של דבריהם. בכדי לתמלל דיון באופן הטוב על המקליט לכתוב "סדר דוברים". "סדר דוברים" הוא מסמך עזר לתמלול בו כתוב את שם הדובר ואת התחלת המשפט אותו הוא אומר. כך ניתן לזהות את הדוברים בוודאות ולהפיק את התמלול המדויק ביותר.

3. תמלול ראיונות למחקר:

ראיונות, או בשם המקצועי "ראיונות עומק", הם הכלי המחקרי העיקרי למחקר איכותני. מתוך כלל תוכן הראיון החוקר מחלץ תמות מרכזיות. באמצעות התמות מגבש רעיונות ותובנות לגבי מחקרו. לצורך עבודה מיטבית עם הראיון יש לתמלל אותו. כך, ניתן בקלות לעבור בין חלקי הראיון השונים בריאון ולהפיק ממנו תמות. תמלול ראיוניות יתפאיין בצנוזר השמות בכדי לשמור על דיסקרטיות, הוספת הערות מתמלל כגון: שתיקה, בכי וכו' בכדי להעשיר את הטקסט ולדייק את התמות.

אך לא כל חוקר הוא מתמלל. אדם ממוצע יתמלל שעת ראיון בשעות רבות של עבודה. לחוקר או סטודנט אלו שעות יקרות שבהן יכול היה להמשיך להעמיק את מחקרו או לא לבזבז את זמנו על מעבר שוב ושוב על ההקלטה בכדי לוודא שהתמלול מדויק.

4. תמלול קורסים והרצאות מרחוק בזמן אמת – גוגל דוקס:

עם פרוץ הקורונה שידור קורסים והרצאות מרחוק הפך לדבר שבשגרה. אך הדבר השאיר כבדי שמיעה רבים מאחור. כבד שמיעה שרגיל היה לקרוא שפתיים, לשבת בשורה הראשונה בכדי לוודא ששומע את המרצה, או לשאול את חברו מה המרצה אמר, כעת לא יכול לעשות שום דבר מדברים אלו.

לשמחתנו, הכלים הטכונלוגיים מאפשרים תמלול סימולטני, גם מרחוק. בכדי שכל כבד שמיעה יוכל להפיק את המירב מכל קורס והרצאה.

תמלול בגוגל דוקס מאופיין בתמלול, סימולטני מהיר ומדויק, הנעשה על ידי מתמלל מקצועי. בכדי לספק את חווית הלמידה הטובה ביותר לתמלול מתווספות תמונות מהמצגת של המרצה כך שהצופה יוכל להבין גם לאחר ההרצאה על מה המרצה דיבר בכל חלק בתמלול.

5. תמלול בתוך הזום בכלי – Closed caption

עוד דבר שפרץ לחיוני עם הקורונההוא שימוש כמעט יומיומי בתוכנת זום. פיצ'ר חשוב ונוח שזום פיתחו הוא Closed caption ובעברית "כתוביות סמויות". בשונה מכתוביות גלויות כמו בכתוביות של סרט בטלוויזיה, כתוביות סמוניות פתוחות רק לאדם שיבחר לראות אותן. למעט צופים מהטלפון להם הכתוביות יהיו גלויות תמיד.

התמלול נעשה על ידי מתמלל מקצועי המתחבר לפגישת הזום, ויש להיערך לכך טכנית מראש על ייד פתיחת האפשרות בחשבון באתר זום. ניתן לעשות זאת גם במשתמש זום חינמי!

התמלול מאופיין במהירות הקלדה גבוהה בכדי לשמור על סימולטניות ודיוק מירבי.

6. תמלול כתוביות – SRT ועוד

מה הוא קובץ SRT? דמיינו תמלול של סרט קולנוע שלם. איך כל משפט "יודע" להפיע בדיוק ברגע הנכון? בדיוק בשביל זה משתמשים בקבצי SRT. בקובץ SRT מופיעה כל כתובית בנפרד עם זמן התחלת הופעתה וזמן סיום הופעתה. הכתוביות מסייעות לנו להבין במדויק את דברי הדובר, בין אם הם מעט לא מובנים ובין אם אנו לא מבינים אותם בגלל השפה. צפייה בסרטון עם כתוביות משפרת בעשרות מונים את חווית הצפייה. מה גם שפותחת את אפשרות הצפייה לקהל עצום של כבדי שמיעה שללא הכתוביות לא יכולים להבין את התוכן.

את הכותביות יש להכין בצורה מקצועית: לתמלל את הטקסט במדויק, לפסק נכון ולתזמן את הופתען במדויק. אחרת, כל צופה יחוש מיד כי משהו פה נעשה בצורה בינונית.

את קובץ SRT ניתן להפעיל יחד עם הסרטון במחשב, או להעלות אותו ל-יוטיוב או פייסבוק. לחלופין, ניתן "לצרוב" את הכתוביות לסרטון על ידי תוכנה מקצועית לפי גודל, צורה וצבע רצויים.

7. תמלול חומרים לביוגרפיות ואוטוביוגרפיות

אנשים רבים מקליטים את הזכרונות שלהם. אין תחליף לשמוע את קול הדובר. הדבר מחזיר אותנו מיד לרגע ומקום המאורע ומכניס אותנו מיד בן רגע לסיפור. אך להקלטות יש גם חיסרון. לא ניתן לערוך אותן לכדי סיפור שלם. כשסיפור החיים נמצא על הכתב ניתן לעדכן, לערוך, לשנות ולהתאים אותו בכדי להשתמש בו בצורה הטובה ביותר. בין אם כהוצאת ספר ובין אם לשימוש אישי.

תמלול חומרים אלו מתבצע באופן רגיש, תוך תשומת לב מלאה לדגשים המיוחדים. הכל בכדי שמבקש החומרים יוכלו להינות מהם באופן האידאלי עבורו.

8. תמלול אירועים וכנים לצורך הנגשה

ככל שמדובר באירוע רשמי יותר, דברי הדוברים יהיו כתובים מראש וכך המתמלל יוכל להכין את כלל הטקטסטים לכדי תמלול מדויק במיוחד. התמלול יוצג באופן מדויק בזמן דברי הדוברים וכך כלל הצופים יוכלו לשמוע על ריכוז בטקס ולהבין את דברי המנחה וכלל הדוברים.

לתמלול על מסך יש לעבוד רק עם מתמלל מקצועי ומנוסה מכיוון שהתמלול הופך לחלק בלתי נפרד מהאירוע, פתוח וחשוף לכל.

9. תמלול טקסים לצורך הנגשה

ככל שמדובר באירוע רשמי יותר, דברי הדוברים יהיו כתובים מראש וכך המתמלל יוכל להכין את כלל הטקטסטים לכדי תמלול מדויק במיוחד. התמלול יוצג באופן מדויק בזמן דברי הדוברים וכך כלל הצופים יוכלו לשמוע על ריכוז בטקס ולהבין את דברי המנחה וכלל הדוברים.

תמלול טקס מאופיין בהכנות מקדימות רבות בכדי להגיע לתיאום הטוב ביותר עם צוות ההפקה ומנחה הטקס.

10. תמלול ישיבות דריקטוריון לצורך הפקת פרוטוקול

על פי סעיף 108 לחוק החברות חלה חובה על תיעוד ישיבת הדריקטוריון בפרוטוקול ושמירתו לתקופה של שבע שנים ממועד הישיבה. הפרוטוקול משמש למסמך המתעד את הדיון לפני קבלת ההחלטות, ואת ההחלטות שהתקבלו. בכדי שניתן יהיה להסתמך על הפרוטוקול יש לכתוב אותו באופן המדויק ביותר ולא להקל בכך ראש.

גם בהקלטת ישיבת דריקטוריון מומלץ לכתוב "סדר דוברים" באופן מקצועי, בכדי לוודא כי כל משפט שנכתב בפרוטוקול נאמר בוודאות על ידי האדם שנשא את הדברים.

11. תמלול פגישות סימולטני פרונטלי

תמלול הפגישה יכול לשמש עבור הנגשת הפגישה לכבד שמיעה שמשתתף בה או לצורך תיעודה. במקרה זה המתמלל מגיע למקום הפגישה וכמובן לא לוקח בה חלק, אלא רק מתמלל את דברי הדוברים.

לצורך הנגשה כבד השמיעה יוכל לשבת על יד המתמלל ולצפות בתמלול בכדי להיות חלק בלתי נפרד מהשיחה. התמלול יבוצע ברגישות רבה לבקשות הצופה, תוך סבלנות ושירותיות מירבית.

12. תמלול דיוני מועצות ועיריות

פקודת העיריות מחייבת להקליט כל פגישת עירייה ולערוך לה פרוטוקול. הפקודה מפרטת גם מה צריך להופיע בפרוטוקול למשל: מועד ומיקום, שמות הנוכחים וההחלטות. דיונים "בדלתיים פתוחות" מחייבים את העירייה בהעלאת הפרוטוקול לאתר העירייה.

בכדי להבטיח שהפרוטוקול נאמן לישיבה יש לכתוב "סדר דוברים" בזמו אמת, ולתמלל את ההקלטה באופן מקצועי ומדויק.               

4. למה הכי חשוב לשים לב כשמבקשים תמלול?

מקריאת המאמר ניתן להבין כי לכל סוג תמלול מאפיינים ייחודיים משלו. לכן, בכל פנייה למתמלל או חברת תמלול יש לוודא כי הם מחזיקים בניסיון לסוג התמלול המדויק שאתם מבקשים. אחרת, לא תוכלו להגיע לתוצאה הטובה ביותר עבורכם.

5. סיכום

בכל צורך תמלול שעולה לכם, שמורה לכם הזכות לוודא עם המתמלל מה התוצר שתקבלו. שאלו שאלות, הבינו את החוק והכלים בהם המתמללל משתמש. והכי חשוב, אל תתפשרו על הטוב ביותר.

בצוות שלנו מתמללים מיומנים המתמחים בתמלול לכל מטרה. בנוסף, אנו מוכרים בזכות הסבלנות הרבה שלנו, והדאגה המיוחדת לכל לקוח. אל תהססו לשאול אותנו כל שאלה, ונענה עליה באופן מלא בפשטות ונדיבות.

פנו עוד היום לקבל הצעת מחיר משתלמת במיוחד.

בואו נדבר

אחרי שתשאירו פרטים אתקשר עוד היום כדי להבין את הצרכים שלכם בצורה הטובה ביותר.

מעדיפים לקבוע איתי שיחת ייעוץ בחינם על אפשרויות התמלול? בשמחה!

בואו נדבר

אחרי שתשאירו פרטים אתקשר עוד היום כדי להבין את הצרכים שלכם בצורה הטובה ביותר.

מעדיפים לקבוע איתי שיחת ייעוץ בחינם על אפשרויות התמלול? בשמחה!

תודה רבה על השארת הפרטים,
זה לא מובן מאליו

ברגעים אלה ההודעה שלך נשלחת אליי – כשאקבל אותה אצור קשר, אשאל כמה שאלות נוספות שיעזרו לי להבין את הצרכים שלך באופן מדויק ולשלוח לך הצעת מחיר משתלמת.
בברכת המשך יום מקסים,
טל חי-עם