תמלול טקס ב-2022 – המדריך השלם

כמו כל דבר בחיים, שלב ההכנות לא פחות חשוב משלב הביצוע. לתוצאות מעולות אפשר להגיע עם צוות מנצח, שמוכן לכל בעיה.

טל חי-עם

מרץ 25, 2022
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

במה המאמר יעסוק? בקצרה, איך כדאי להתכונן לתמלול טקס, מה צריך לדעת לפני ואיך להגדיר את התמלול בצורה הטובה ביותר.

 1. הקדמה – מה זה תמלול טקס. ולמה הוא יעיל?
 1. תמלול טקס – הכנות מקדימות של התמלול:
  1. היכרות ותיאום ציפיות עם המתמלל.
  2. הכנת עמדת תמלול.
  3. העברת חומרים מקדימים למתמלל.
  4. הכנת אופן הקרנת התמלול.
 1. הטקס עצמו:
  1. הנחיית הדוברים לפני הטקס.
  2. קשר רציף – צוות טכני ומתמלל.
 1. איך בוחרים מתמלל לטקס?
 2. סיכום.

1. מה זה תמלול טקס, ולמה הוא יעיל?

נכון לשנת 2019, מעל 12% מהאוכלוסייה בארץ חווה קשייה שמיעה, כ-700 אלף איש. עם זאת, לפי הערכות רק 20,000 בישראל דוברים את שפת הסימנים ישראלית. לכן, בכדי להשיג הנגשה מלאה לטקס או כנס יש להביא בחשבון תרגום לשפת הסימנים, אשר ישרת את דוברי שפת הסימנים כשפת אם. ובנוסף, תמלול לכבדי השמיעה אשר לא דוברים את שפת הסימנים.

מעבר לכך, על פי תקנות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות משנת 2013, על כל אירוע ציבורי להעמיד מתרגם לשפת הסימנים אם נתבקש לכך על ידי אדם עם מוגבלות. אך יש חובה לתמלל אירוע המיועד למעל 150 איש, גם אם לא פנו למארגנים בבקשה כזו.

לכן, אם בחרתם להנגיש את הטקס הקרוב, ברכותיי. המדריך הקרוב בא לתת לכם את המידע והכלים העדכניים ביותר להנגשת טקסים בשנת 2022.

2.   תמלול טקס – הכנות מקדימות

1.    היכרות ותיאום ציפיות עם המתמלל

יש לוודא כי המתמלל ערוך ומוכן לטקס.

 1. יש למסור למתמלל את המידע הבא מראש:
 2. מספר האנשים הצפויים להגיע לטקס.
 3. נושא הטקס וחומרים מקדימים (פירוט בהמשך).
 4. שעת כניסת קהל, שעת התחלת הטקס, ושעת סיום הטקס.
 5. כתובת מדויקת, ולא רק "היכל התרבות…" בכדי למנוע עיכובים בדרך.
 6. הסדר חנייה במקום.
 • מהירות הקלדה:

 יש לוודא עם המתמלל כי יש לו ניסיון בתמלול טקסים מסוג ובאורך דומה. על המתמלל להיות מתמלל מהיר, המתמלל לפחות 80 מילים בדקה לפי מבדק ההקלדה באתר 10Fastfingers. ככל שמהירות המתמלל גבוהה יותר, כך יותר מדברי הדוברים יועבר לכתב.

 • תיאום, הגעה מראש וניסוי כלים:

יש לתאם שעת הגעה, לפחות 30 דקות לפני הטקס. ככל שהאירוע גדול ומורכב יותר, על המתלל להגיע יותר זמן מראש בכדי להספיק לבצע חזרה על השלבים השונים באירוע.

2.    הכנת עמדת תמלול

תמלול טקס היא עבודה מאומצת, הדורשת ריכוז רב. ככל שתנאי התמלול יהיו טובים יותר, כך העבודה תתבצע בדיוק רב יותר. לכן, להכנת עמדת תמלול מיטבית חשיבות גדולה להצלחת התמלול והאירוע כולו.

על עמדת התמלול לכלול:

 • כיסא ושולחן נוחים. המתמלל לא יוכל לשבת עם בכיסאות הקהל באירוע ולהניח את המחשב על רגליו. מצב זה יפגע בכישורי המתמלל, והוא לא יוכל לתמלל כך לאורך זמן. על הכיסא והשולחן להיות נוחים ומתאימים לתמלול. ככל האפשר בדומה לכיסא ושולחן משרדיים.
 • חיבור לנקודת חשמל. המתמלל מגיע לאירוע עם מחשבו האישי איתו הוא רגיל לעבוד ומטען. בכדי לשמור על תמלול רציף שלא יפגע בעת סוללה חלשה במחשב, יש לדאוג לחיבור רציף לחשמל לכל אורך האירוע. לכן יש לספק כבל מאריך המגיע עד נקודת המתמלל, ולוודא כי איש לא מנתק כבל זה.
 • חיבור למקרן. מחשבו של המתמלל יכלול בדרך כלל חיבור HDMI. יש לוודא זאת עם המתמלל מראש ועל צוות האירוע לספק כבל HDMI ארוך שיגיע עד לנקודת המתמלל בצורה נוחה.

3.    העברת חומרים מקדימים למתמלל

נקודת התורפה בתמלול הם מושגים ושמות. ככל שמתמלל מתמלל מילה מספר פעמים רב יותר כך פוחת החשש שיתמלל אותה עם שגיאה. מתמללים מקצועיים יתמללו את כלל המילים המוכרות עם שגיאות בודדות. אך כשמדובר במושגים מעולם תוכן ייחודי למשל מתחומי המדע, המשפט או התכנות, מתמלל חסר רקע בנושא יתקשה לספק תמלול מושלם. הדבר דומה לתמלול שמות מורכבים ללא היכרותם מראש. לא כל אדם אוהב את השם שלו, אך אני בטוח כי כל אדם אוהב שכותבים את שמו באופן מדויק.

בכדי לדלג על משוכה זו, יש לספק למתמלל את כלל הטקסים אשר יוקראו באירוע. כך, המתמלל יוכל לקבץ לעצמו רשימה של שמות האנשים ומושגים מורכבים, ובעת התמלול יקליד אותם בדיוק רב יותר.

אם הטקסט עדיין לא כתוב, או שיש חלקים של דיבור חופשי, או פאנל יש לספק למתמלל את שמות הנוכחים בפאנל, וכן את נושא הפאנל כולל מושגים אשר סביבם ייסוב הפאנל, וקישורים למאמרים רלוונטיים.

4.    הכנת אופן הקרנת התמלול

בכדי שהתמלול יעשה באופן מיטבי, יש לדאוג למקרן ייעודי לתמלול. או לחלופין, לצג טלוויזיה גדול מספיק עליו יוצג התמלול.

על התמלול להיות מוצג על על מסך נקי, בפונט מספיק גדול כך שגם השורות האחרונות באירוע יצליחו לקרוא את התמלול באופן נוח.

ישנן כמה אופציות להצגת הכתוביות באופן מקצועי, אציג את האופציה לשימוש במסמך בוורד. בכדי להכין את מסמך הוורד להצגת התמלול באופן אידיאלי יש לפעול לפי השלבים הבאים:

 1. "ניקוי התצוגה": בגרסאות המתקדמות של וורד ישנו כפתור "מיקוד" בצד השמאלי התחתון של המסך:
לחיצה על מיקוד תוביל לתמלול טקס בצורה נקייה.

לחיצה עליו תעלים מהתצוגה את כלל הלחצנים במסמך, כך שהדף המוצג יהיה חלק. המסמך ייראה כך:

המיקוד מאפשר לקהל להתמקד בדבר החשוב באמת – תמלול הטקס!
 • "העלמת" הקו המפריד בין עמודים: בכדי להעלים קו זה מהתצוגה יש ללחוץ עליו פעמיים עם העכבר. לאחר הלחיצה הדפים ייראו צמודים:
לאחר לחיצה כפולה המעבר בין העמודים ייראה כפס דק, אשר לא יפריע לתמלול הטקס.
 • התאמת גודל וסוג הגוף: גודל הגוף תלוי ברזולוציית המסך, בגודל שלו, ובמרחק שלו מהקהל. לרוב גודל גופן סביב 40-50 יספיק. אם הפונט יהיה גדול מידי המתמלל יוכל לכתוב מעט מילים בכל שורה, מה שיקשה על הבנה מיטבית של התוכן. סוג הגופן האידיאלי הוא פונט ללא "קישוטים" כגון Arial.
 • תצוגה בהירה או כהה: במקום חשוך הבהירות של המסמך הלבן עלולה לסנוור את הקהל ולהפריע לצופים. אך באור יום דווקא כתוביות שחורות על מסך לבן עדיפות. בכדי לשנות את רקע מסמך הוורד יש ללחוץ על "תצוגה" ושם על "עבור בין מצבים":
עם יד על הלב, הכרתם את האופציה הזו?

              כך העמוד ייראה במצב כהה:

תמלול טקס ברקע שחור מתאים לאירועים בערב, או במקומות חשוכים.

** במידה ועורך הוידאו במקום "לוכד" את הכתוביות – זאת אומרת, מסמן במלבן את מיקום הכתוביות אותו הוא יציג במסך ההצגה, יש להדריך אותו ללכוד את שתי השורות התחתונות במסך הוורד. כך, ככל שהמתמלל מתקדם הלאה בתמלול שתי השורות האחרונות שנכתבו יישארו מוצגות באותו המיקום במסך ההקרנה.

3.   הטקס עצמו

1.    הנחיית הדוברים לפני הטקס

קצב הדיבור בין אנשים מאוד משתנה. הממוצע נע סביב 140 מילים בדקה. מתמלל מקצועי יתמלל סביב 80-100 מילים בדקה, אך ל-140 מילים בדקה מאוד קשה להגיע, ולשמור על מהירות זו לאורך זמן קשה אף יותר. מתמלל מיומן יודע איזה מילה להשמיט במשפט בכדי לאזן בין שמירה על תוכן המשפט לשמירה על הקלדה סימולטנית.

לכן, יש להסב את תשומת לב הדוברים כי הטקס מלווה בתמלול. ובכדי שכמה שיותר מהתוכן יועבר לכתב יש לדבר בקצב מעט איטי יותר מקצב רגיל וחשוב מאוד לדבר באופן ברור.

בנוסף, בכדי להצליח להעביר את המירב לכתוביות יש לשמור על שפה פשוטה וברורה, ככל שהדבר מאפשר. כך גם הקהל יישאר מרוכז, כשיבין את התוכן במלואו, וגם ההנגשה תהיה מיטבית.

2.    קשר רציף – צוות טכני ומתמלל

בכדי לפתור יחד כל בעיה שתעלה, יש להגדיר באופן ברור איש קשר מהצוות הטכני שזמין למתמלל בכל בעיה שתעלה. המתמלל לא יוכל לעזוב את עמדת התמלול בכדי לחפש את האיש הטכני, לכן קיימת חשיבות רבה להעמדת עמדת המתמלל לצד ה"קונטרול" של האירוע. או לחלופין להצמיד איש צוות שאחראי על הקשר בין המתמלל לעמדת הבקרה.

4.   בעיות שעלולות לעלות, ואיך כדאי להתכונן אליהן:

בעיהפתרון בהכנה מקדימה
ציוד המתמלל לא תואם את הציוד של צוות הטקס.הבעיה יכולה לעלות אם יציאת הוידאו של המתמלל לא תואמת את החיבור למקרן. יש לוודא עם המתמלל מראש כי במחשב שלו יש יציאת HDMI. למרות שזה חיבור נפוץ הוא לא קיים בכל המחשבים. במידה ובמחשב המתמלל אין חיבור ל-HDMI, יש לוודא כי הוא מביא איתו מתאם מתאים, או לדאוג לספק לו מתאם במקום. על צוות האירוע לדאוג לכבל HDMI ארוך מספיק, שיגיע עד למקרן/צג באופן בטוח כך שהכבל לא מתוח.
המתמלל לא מהיר מספיק.יש לוודא עם המתמלל יש לו ניסיון בתמלול בזמן אמת. ניתן לשלוח לו את מבחן ההקלדה ולבקש ממנו לשלוח צילום מסך של תוצאת התמלול שלו. מהירות של מתחת ל-80 מילים בדקה לא תספיק לתמלול בזמן אמת, ובאירועים מורכבים עדיף כמובן מהירות גבוהה יותר.
התמלול לא מדויק מספיק.נקודות התורפה בדיוק הן שמות ומושגים. יש להעביר למתמלל מראש ככל האפשר את שמות האנשים ואת המושגים שיעלו באירוע. כך המתמלל יוכל להתכונן ולבצע תמלול מדויק ככל האפשר.
התמלול קטן מידי או מוצג על מסך לא "נקי".ניתן לוודא את התצוגה גם ללא המתמלל, על ידי חיבור מחשב של הצוות מבעוד מועד, ולהגדיר את המסמך כפי שכתוב במדריך זה. עם המתמלל יש לתאם הגעה של לפחות 30 דקות מראש לצורך ביצוע התאמות ודיוקי תצוגה. כמובן שאפשר לשפר את התצוגה תוך כדי תנועה, אך הדבר המקצועי ביותר הוא להכין את התצוגה מראש.

5.   איך בוחרים מתמלל לטקס?

כדי שהטקס יהיה מוצלח כל חלקי הפאזל בו צריכים להתאים. השירים, התאורה, ההנחיה, וכמובן גם התמלול. מעבר להנגשה חשובה, תמלול מדויק ישאיר רושם מקצועי על הקהל, ויעזור לו להיות בריכוז לאורך כל הטקס.

המשתנים שחשוב לבדוק עם המתמלל:

 1. ניסיון באירועים דומים.
  1. מהירות התמלול – לפחות 80 מילים בדקה.
  2. גיבוי.

בייחוד בימים אלה, יש לוודא כי למתמלל יש גיבוי. רק מתמלל מקצועי יכול להחליף מתמלל מקצועי, ולכן יש לוודא כי במקרה והמתמלל לא יוכל להגיע יש לו מתמלל שיכול לגבות אותו כך שהטקס יוכל להתקיים כרגיל ללא שום בעיה.

6.   סיכום

כמו כל דבר בחיים, שלב ההכנות לא פחות חשוב משלב הביצוע. לתוצאות מעולות אפשר להגיע עם צוות מנצח, שמוכן לכל בעיה. אל תתביישו לשאול את המתמלל אם יש לו ניסיון באירועים דומים, מה מהירות התמלול שלו, והאם יש לו גיבוי במידה והוא לא יוכל להגיע. פשוט כי לכם, ולקהל שלכם מגיע הטוב ביותר.

בצוות שלנו מתמללים מקצועיים, עם ניסיון עשיר בתמלול בזמן אמת בטקסים ואירועים. צרו קשר עוד היום ונוכל לתת לכם את הסיוע הטכני ברמה הגבוהה ביותר, ולדאוג להנגשה מיטבית לאירוע הבא שלכם.

בואו נדבר

אחרי שתשאירו פרטים אתקשר עוד היום כדי להבין את הצרכים שלכם בצורה הטובה ביותר.

מעדיפים לקבוע איתי שיחת ייעוץ בחינם על אפשרויות התמלול? בשמחה!

בואו נדבר

אחרי שתשאירו פרטים אתקשר עוד היום כדי להבין את הצרכים שלכם בצורה הטובה ביותר.

מעדיפים לקבוע איתי שיחת ייעוץ בחינם על אפשרויות התמלול? בשמחה!

תודה רבה על השארת הפרטים,
זה לא מובן מאליו

ברגעים אלה ההודעה שלך נשלחת אליי – כשאקבל אותה אצור קשר, אשאל כמה שאלות נוספות שיעזרו לי להבין את הצרכים שלך באופן מדויק ולשלוח לך הצעת מחיר משתלמת.
בברכת המשך יום מקסים,
טל חי-עם